Plangutamine

placeholder image

Kui sul on kaanega grill ja sa mõtled, mis oleks kõige lihtsam ja tõhusam viis üks kalafilee niimoodi ära küpsetada, et see jääb mõnusalt mahlane ning mehemoodi suitsune, siis lahendus on siinsamas. Lahenduseks on nimelt plank. Tavaline puhtast, kaitsevahenditega töötlemata puidust lauajupp, mida kogenematu silm võiks hakatuseks üldse lõikelauaks pidada.

Plangutamine on toidu küpsetamine nii, et see on küpsemise ajal asetatud puhtale lehtpuidust plaadile. Tulemus on väga hea.

Küpsetada võib erinevat moodi ning sobivaima stiili valik sõltub ka küpsetatavast lihast.

Otsesel kuumusel

Kui tegemist on kiiresti läbiküpseva lihaga nagu näiteks kala, siis pane see maitsestatult lihtsalt plaadiga koos otsesele kuumusele (söegrilli puhul mitte otse sütele, vaid grillrestile) ning sulge grilli kaas. Mõne minuti jooksul hakkab välja immitsema (või korstnast tõusma) suitsu ning umbes kümne minuti pärast on suits juba väga intensiivne. Pane tähele, et plaat enne niisutatud ei olnud, aga kaane all hapnikuvaeses keskkonnas ei hakka see ka põlema. Söestub ta siiski ja sellest ka suits. Piilu hetkeks umbes kümne minuti pärast. Kuidas välja näeb? Peal peaks olema juba kergelt pruunikas suitsukiht, plank on aga veel üsna reipa välimusega. Viieteist-kahekümne minuti möödudes vaata uuesti ning kui sul on grillis kuumust palju (u 200+ kraadi) ja kala pole väga paks, võib see valmiski olla. Kui kahtled, mõõda termomeetriga paksemast kohast keskelt kala liha sisetemperatuuri või proovi lihtsalt natuke kahvliga liha lammutada, küll sa aru saad kui see valmis näoga on. Pealt peaks see olema nüüdseks juba üsna pruunikas, eelkõige just suitsust. Ja isuäratav!

Otsesel kiirguskuumusel, ent mitte kuumusallikale nii lähedal ning hoopis teistpidi — kala kuumuse poole ja plank selle taga, saad küpsetada ka teisiti. Ega plank ei pea tingimata olema horisontaalis. Kui kala plangu külge naelutad ja selle näiteks lõkke kõrvale maasse torkad, nii et kala jääb leegist/sütest nii kaugele, et kätt päris ei kõrveta, saad ka kala niimoodi valmis küpsetada. Sellel on lausa oma nimetus, mida ehk ka kuulnud oled ja mida mõnelgi laadal ka tehtavat oled näinud — lapilõhe!

Kaudsel kuumusel

Teine variant on, et sead oma grilli üles kahetsooniliseks küpsetamiseks, seega grilli ühes osas on kuum (söed oin ühes ääres või töötab vaid üks gaasigrilli põleti) ning toidu paned plangul teisele poole, kaudsesse kuumusesse. Seal see plank suitsema ei lähegi, andes lihtsalt pikema küpsemisaja jooksul naturaalset ja ehad puidumaitset. Mina soovitaks pigem panna plank esmalt otsesele kuumusele, see üsna hoolega suitsema saada ning alles siis kaudesse kuumusesse tõsta kus algab reaalne ja pikemaajalisem küpsetamine.

Võib juhtuda, et planku saad kasutada mitu korda, eriti tõenäoline on see juhul kui küpsetad kaudses kuumuses. Või kui lepid veidi vähema suitsumaitsega, võid planku enne pool tundi vees hoida, et see niiskuks ja nii kiiresti ei söestuks. Pealt jääb plaat kenasti puiduvärvi, alt on see aga kuivalt ja otseses kuumuses küpsetades ikka päris söestunud.

Kanna toit lauale ka kindlasti koos planguga, see on väga efektne ja sobib toiduga visuaalselt suurepäraselt. Vaata ainult, et plangule midagi alla paned, taldriku näiteks, sest see on ju alt söestunud. Pane ka tähele, et kuumus höögub selles plangus veel mõnda aega edasi, nii et selle asetamine tuleohtlikku kohta ei ole kuigi nutikas tegu.

Vaata videost, kuidas grillplanku kasutada!



Grillin ka
sotsiaalmeedias