Söegrill, gaasigrill, elektrigrill… Toit küpseb ju neil kõigil. Ometi eelistan mina kindalt just söegrille, sest mulle tundub, et nendel küpsetades tuleb maitse terake parem. See vahe ei ole tingimata suur, seega palju olulisem on põhjus, et söegrilliga on mässamist palju rohkem. Süütamine, süte paigutamine, temperatuuri hoidmine… Mulle selline timmimine ja aktiivne toiduvalmistamisprotsess kangesti meeldib. Ma ei tea midagi lõõgastavamat kui see tihe side minu ja toidu ning seda küpsetava tule vahel.
Gaasigrill on minusuguse jaoks natuke liiga lihtne variant, aga kui peaksin suuremale seltskonnale süüa tegema, siis ilmselt valiksin just gaasigrilli ka ise. Võib öelda, et kui grillimise põhjuseks on kiire toidu vajadus, siis valiksin gaasigrilli, kui aga aega ja tahtmist on grillimise protsessi iga nüanssi lõpuni nautida, siis söegrilli.
Minul seda tahtmist muidugi on.
Mõtle, kui väga sa grillimist armastad, seda grillimisega tegelemist. Kas sa tahaksid oma lemmiktegevusega võimalikult lihtsalt ja kiiresti ühele poole saada? Kas sa tahaksid oma lemmikraamatu võimalikult kiiresti läbi saada? Oma lemmikõlle võimalikult kiiresti alla kulistada? Saad ilmselt aru. Samas võib vaieda, et gaasigrilliga küpsetades jääb see aeg, mis sütega mässamisele kuluks, hoopis toiduga tegelemiseks.
Fakt on see, et söegrilli kuumusega suudab võistelda ainult kallis infrapuna-gaasigrill, seega kui plaanid teha roogi, mis tahavad eriti teravat kuuma (näiteks steike), siis pead valima ühe neist.
Tasub ka meeles pidada, et söegrill on kõige lihtsama ehitusega, seal ei ole sisuliselt midagi, mis rikki saaks minna. Ventiilid, voolikud, juhtmed, lülitid… puuduvad! Sütt võid kasvõi ise puudest põletada, gaasiballoone pead aga alati poest ostma või neid täitmas käima ja ühel hetkel avastades, et gaas on otsas ja pood kinni või elektripistik kaugel, võid gaasi- ja elektrigrilli puhul oma küpsetamisplaanidega hüvasti jätta.
Kallimad grillid kipuvad olema oma koostevaliteedilt ja materjalidelt vastupidavamad ja parema soojussalvestusega, ehk pakuvad küpsetamisel stabiilsemat keskkonda. Ometi on mitmed üsna soodsad mudelid täiesti täisväärtuslikud ja võimaldavad palju rohkem kui välja paistab. Ka tavaline, aga kvaliteetselt tehtud nn UFO-grill võib olla suurepärane grill, suitsuahi ja mis kõik veel. Aastakümneteks. Samas kui odava otsa grillid roostetavad läbi juba paari suvega.
Suitsumaitset saad anda ka gaasigrilliga, aga kuna sellel on palju õhuavasid, mida kunagi päris kinni panna ei saa, kulub lihtsalt rohkem suitsupuud ning maitse pole päris sama, mis söegrillil tuleks. Olemas on ka elektrilised suitsutajad, aga nendega suitsutades on maitse kolmandajärguline.
Mida aga teha kui pole oma maja (ehk privaatset hoovi) ja isegi mitte suvilat ning RMK puhkealale ka iga kord kui grillimissoov peale tuleb, sõita ei taha? Kui sul on rõdu, läheb asi palju lihtsamaks, sest rõdul grillimine on täiesti võimalik ja teatud tingimustel lubatud. Nimelt tehakse vahet grillide kütusetüüpidel ning seaduse (õigemini määruse) kohaselt on keelatud rõdul tahkel kütusel (nagu puud ja süsi) töötavate grillide kasutamine. Aga võimalusi on ju veelgi! Kõige kindlam variant on näiteks elektrigrill.
Paljud kortermajad lubavad lisaks elektrigrilli kasutamisele ka gaasigrilli kasutamist ja kuna vahe maitses ja võimalustes on päris suur, siis uuri oma kortermaja puudutavad reeglid välja ning vali grill selle järgi. Uuematel majadel on kaasas ka nö kodukorra reeglite mapp, kust selle info leiad, vanemates pead ilmselt korteriühistu või niisama majarahvaga nõu pidama. Suitsutamine jääb rõdul ilmselt ära ka gaasigrilli korral, aga tule maitse on väikest uurimis- või veenmistööd väärt. Söegrilliga on rõdul grillimine, nagu öeldud, mõistetavatel põhjustel juba seadusega keelatud.
Loe elektrigrillide ja gaasigrillide kohta lähemalt.